Ο ένοικος του 1ου ορόφου

Ο ROYGBIV  και τα παιδιά γνωρίζουν τον Mr Veggie, τον ένοικο του 1ου ορόφου της πολυκατοικίας.

O Mr Veggie βάζει στα παιδιά κάποιες δοκιμασίες σχετικές με τον 3ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης “Καλή Υγεία και Ευημερία”.

1η Δοκιμασία : Υγιεινό Πρωινό

Το κάθε σχολείο προτείνει ένα υγιεινό πρωινό και δημιουργούμε συνεργατικά ένα μενού με υγιεινά πρωινά το οποίο ακολουθούν όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία (βλέπε φώτο).

Στη συνέχεια δημιουργήθηκε ένα συνεργατικό βιβλίο συνταγών με υγιεινά πρωινά.

2η Δοκιμασία : Πόσο ταξιδεμένο είναι το φαγητό σου;

Αλήθεια, πόσα μίλια κάνει το φαγητό σου για να φτάσει στο τραπέζι σου; Το κάθε σχολείο επιλέγει ένα τρόφιμο που παράγεται σε άλλη χώρα και στην ιστοσελίδα www.foodmiles.com βρίσκουμε πόσα μίλια ταξιδεύει το φαγητό μας για να φτάσει στο τραπέζι μας. Όσο πιο πολλά μίλια κάνει τόσο πιο πολύ μολύνεται ο πλανήτης μας από την εκπομπή άνθρακά λόγο μεταφοράς του. Έμείς επιλέξαμε το Φρούτο του Δράκου (Dragon Fruit or Pitaya) το οποίο ταξιδεύει από το Μεξικό στην Αθήνα και διανύει   7,012 miles (11,282km)).

Στη συνέχεια αποφασίζουμε να κάνουμε ένα συνεργατικό βιβλίο για ένα από τα τρόφιμα που επέλεξαν τα σχολεία. Το τρόφιμο που προέκυψε μετά από ψηφοφορία είναι το ηλιέλαιο.

Το κάθε σχολείο έγραψε μια παράγραφο της ιστορίας και την εικονογράφηση την ανέλαβε ένα άλλο σχολείο. Το βιβλίο που γράψαμε έχει τίτλο “The travel of Sunflower oil”.

3η Δοκιμασία: Υγιεινές συνήθειες για υγιή παιδιά

Για να είμαστε υγιείς δεν θα πρέπει να φροντίζουμε μόνο τη διατροφή μας αλλά θα πρέπει να υιοθετήσουμε υγιεινές συνήθειες στην καθημερινότητά μας. Το κάθε σχολείο σε ένα συνεργατικό έγγραφο προτείνει υγιεινές συνήθειες και τις εικονογραφεί.

Η πρόταση του σχολείου μας είναι “Παίζουμε πολύ αλλά όχι με tablet, κινητά και άλλα  παιχνίδια ηλεκτρονικά!”.

4η Δοκιμασία : Παιδικές στάσεις γιόγκα

Βασικός παράγοντας για μια υγιεινή ζωή είναι η άθληση! Για το λόγο αυτό οργανώσαμε ένα live event προκειμένου να γυμναστούμε παρέα με τους εταίρους μας. Αρχικά το κάθε σχολείο σχεδίασε μία φιγούρα που κάνει γυμναστική. Όλα τα σχέδια “περάστηκαν” σε ένα τροχό (wheelofnames) “R.E.N.T. ημέρα Yoga” και στο live event  γυμναζόμασταν μιμούμενοι τις στάσεις που πετυχαίναμε γυρίζοντας κάθε φορά τον τροχό.

Η φιγούρα του σχολείου μας

Με τη βοήθεια των παιδιών, που κατάφεραν να φέρουν σε πέρας όλες τις δοκιμασίες, ο ROYGBIV βρήκε τα 2 του χρώματα!