“Οικολογικά” Χριστούγεννα

Πλησιάζουν Χριστούγεννα και σκεφτήκαμε όλοι οι εταίροι να ζωγραφίσουμε μία ηλεκτρονική χριστουγεννιάτικη κάρτα για εξοικονόμηση χαρτιού.

Επίσης τα παιδιά σκέφτηκαν να δημιουργήσουμε το Δέντρο της Αγάπης με κουτάκια γάλακτος και στη συνέχεια να τα προσφέρουμε σε οικογένειες που τα έχουν ανάγκη. Επίσης να δημιουργήσουμε κάρτες και χριστουγεννιάτικα στολίδια για το δέντρο και τη διακόσμηση της τάξης μας με ανακυκλώσιμα υλικά όπως ύφασμα, χαρτί, πλαστικά καπάκια, cd κ.α. Τέλος για ανταλλαγή δώρων το κάθε παιδί δημιούργησε ένα δωράκι με ανακυκλώσιμα υλικά  με τους γονείς του  και τα χάρισε σε κάποιον συμμαθητή του.

Όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία έκαναν οικολογικές προτάσεις και δημιούργησαν με σκοπό να Αυτά τα Χριστούγεννα να Σώσουμε τον Πλανήτη μας. Οι προτάσεις και οι κατασκευές όλων ανέβηκαν σε ένα padlet.

Έγινε με το Padlet