Φιλαναγνωσία με το Δημοτικό!

Στα πλαίσια της Μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο, στις 23 Φεβρουαρίου Παρασκευή, ημέρα αφιερωμένη στη Φιλαναγνωσία, επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο μας το Α1 και Α2 τμήμα του 12ου Δημοτικού Σχολείου,  και μοιράστηκαν αντίστοιχα  στο Β1 και Β2 τμήμα του Νηπιαγωγείου.

Στο κάθε τμήμα τα νήπια είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους παλιούς συμμαθητές τους, να ρωτήσουν για το νέο τους σχολείο, να επισημάνουν διαφορές και ομοιότητες ανάμεσα στα δύο σχολεία. Στη συνέχεια άκουσαν την αφήγηση ενός παραμυθιού από τις δασκάλες του Δημοτικού (“Ένα λαίμαργο Ουράνιο Τόξο” της Γιολάντας Τσορώνη (Β1) και ” Γέτι η δύναμη του ακόμη” της Μαρίνας Γιώτη (Β2)). Συζήτησαν για το παραμύθι που άκουσαν, ζωγράφισαν εικόνες από το παραμύθι και έπαιξαν στις γωνιές της τάξης όλα μαζί.

Τμήματα Β1 - Α1