Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021 – 2022

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» με σκοπό την υλοποίηση προγραμμάτων Καλλιέργειας Δεξιοτήτων.

Ειδικότερα στόχος των  προγραμμάτων αυτών είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης. Ενδεικτικά, οι σύγχρονες δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την ενσυναίσθηση και τις κοινωνικές δεξιότητες, την επίλυση προβλημάτων, τον ψηφιακό και τεχνολογικό γραμματισμό.

Τα εργαστήρια δεξιοτήτων που χωρίζονται σε 4 θεματικές ενότητες στοχεύουν στην καλλιέργεια των δεξιοτήτων των μαθητριών/μαθητών ώστε να αισθάνονται και να απολαμβάνουν την ικανότητα να εκφράζονται και να δημιουργούν αλλά και την υπευθυνότητα να διαχειρίζονται τη ζωή τους, να λαμβάνουν αποφάσεις, να επικοινωνούν αποτελεσματικά τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους, να οικοδομούν ευτυχείς σχέσεις και να επιλύουν προβλήματα της καθημερινότητας και του μέλλοντος τους.

Ο προγραμματισμός σχεδίων δράσης ανά τάξη έχει ως εξής :