My Colorful Emotions #AI&STEAM – Λίγα Λόγια για το Έργο

Σκοπός του συγκεκριμένου έργου είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αυξήσουν τη συναισθηματική τους νοημοσύνη. Έρευνες έχουν δείξει πως για να διαπρέψουν οι μαθητές στο σχολείο, στην καριέρα τους, και στην προσωπική τους ζωή, πρέπει να αποκτήσουν κοινωνικο-συναισθηματικές δεξιότητες. Το σχολείο καλλιεργώντας ένα υποστηρικτικό περιβάλλον θα πρέπει να βοηθήσει τα παιδιά να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, αλλά και τα συναισθήματα των άλλων, να τα διαχειρίζονται και έτσι να ενισχύσει τη συναισθηματική εκπαίδευση, που είναι ζωτικής σημασίας για την υγιή ανάπτυξη ενός παιδιού.

Το έργο είναι βασισμένο στο βιβλίο της Anna Llenas «The Color Monster». Το Χρωματιστό Τερατάκι, η μασκότ της τάξης που θα ενθαρρύνει τους μαθητές χρησιμοποιώντας μια ποικιλία εργαλείων, όπως παιχνίδια, βιβλία, ρομποτική, τεχνητή νοημοσύνη (AI),

τεχνικές γραφής και χαλάρωσης, να αναπτύξουν ενσυναίσθηση ο ένας για τον άλλον αλλά και να αποδεχτούν τους εαυτούς τους.

Στο έργο συμμετέχουν σχολεία από Ελλάδα, Λιθουανία , Ολλανδία και  Ρουμανία.