Οικολογικά Σχολεία – Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το νηπιαγωγείο μας τη σχολική χρονιά 2022 – 2023 εγγράφηκε για πρώτη φορά στο Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης – Οικολογικά Σχολεία έχοντας στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε περιβαλλοντικά ζητήματα, τη διαμόρφωση θετικής στάσης για την αντιμετώπισή τους καθώς και την καλυτέρευση της ποιότητας της ζωής τους. Οι θεματικές με τις οποίες θα ασχοληθούμε είναι : Νερό, Ενέργεια, Απορρίμματα, Αειφόρο Σχολείο, Ποιότητα ζωής (υγιεινή – διατροφή), Κλιματική Αλλαγή.

Για τη δράση μας στα eco schools  μπορείτε να πατήσετε εδώ.

Παράλληλα τα τμήματα εκπόνησαν περιβαλλοντικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο “Η γη είναι το σπίτι μας” (Β1 & Β2) και “Φροντίζουμε τη γη. Είναι το σπίτι μας” (Β3 & ολ2). Οι δράσεις ήταν σχετικές με τις δράσεις του δικτύου.