ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2021-2022

Στον παρακάτω πίνακα θα δείτε αναλυτικά τις Θεματικές Ενότητες και Υποενότητες των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022. Μέσα από τις δράσεις προέκυψαν διάφορα παραγόμενα προϊόντα όπως αφίσες, διαδραστικές αφίσες, βιντεάκια, ραδιοφωνικές εκπομπές, ραδιοφωνικά μηνύματα. Ενδεικτικά μπορείτε να δείτε κάποια πατώντας στους υπερσυνδέσμους.

ΤΜΗΜΑ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

Β1

ΑΠΙΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

& ΤΖΗΜΑ ΑΓΟΡΙΤΣΑ

Α.  ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ – Οδική Ασφάλεια – «Τον Κ.Ο.Κ.                  αγαπώ. Με ασφάλεια κυκλοφορώ»

Β. ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ – Οικολογία – «Το παράπονο των ζώων».

Γ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ – Ανθρώπινα Δικαιώματα – «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!»

Δ.  ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – STEAM – “Και η Γη γυρίζει»

Β2

ΤΣΙΣΜΕΤΖΗ ΖΑΦΕΙΡΩ

Α.  ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ – Διατροφή – «Ο Ρούλης ο Τροφούλης        και η περιπέτειά του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής»

Β. ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ – Οικολογία – «Το παράπονο των        ζώων».

Γ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ           ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ – Ανθρώπινα Δικαιώματα – «Η οικογένεια δεν έχει       αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!»

Δ.  ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – STEAM – “Και η Γη γυρίζει»

Β3

ΓΙΑΓΚΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

Α. . ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ           ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ – Ανθρώπινα Δικαιώματα – «Εκπαίδευση στα                 Ανθρώπινα Δικαιώματα»

Β.  ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ – Αυτομέριμνα – «Το παπάκι πάει»

Γ.  ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – STEAM – “Μικροί                              Μετεωρολόγοι»

Δ.  ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ – Οικολογία – «Η φίλη μας η                θάλασσα».