“Κάνε τη φωνή σου να ακουστεί!”

Τη Δευτέρα 4/4/2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική – διασχολική διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα «Κάνε τη φωνή σου να ακουστεί» και αφορούσε το Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο (European School Radio) και το λογισμικό επεξεργασίας ήχου Audacity. Εισηγήτριες ήταν οι νηπιαγωγοί του σχολείου μας, Γιάγκογλου Δήμητρα και Τζήμα Αγορίτσα. Η συγκεκριμένη δράση στηρίχθηκε στην επιθυμία των εκπαιδευτικών για ενημέρωση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και την ένταξη της πλατφόρμας του ESR στην μαθησιακή διαδικασία.

Από τα ερωτηματολόγια στάθμισης ικανοποίησης που δόθηκαν στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στα τέλος της συνάντησης διαφάνηκε η ικανοποίησή τους από το περιεχόμενο της επιμόρφωσης και η επιθυμία τους να συμμετέχουν ενεργά στο μαθητικό ραδιόφωνο. Επίσης εξέφρασαν επιθυμία να συμμετέχουν και στο μέλλον σε επιμορφώσεις που θα σχεδιαστούν από το σχολείο μας.