Λίγα λόγια για το πρόγραμμα

Τη σχολική χρονιά 2020-2021 το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο eTwinning Πρόγραμμα «Μελο…ποιητικές Ιστορίες στο European School Radio». Στο πλαίσιο του έργου σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου συμμετείχαν στη δημιουργία μελοποιητικών ιστοριών με κεντρικό άξονα το μαθητικό ραδιόφωνο. Πιο συγκεκριμένα, σε ένα ιδιαίτερο αφιέρωμα για την Ημέρα Ποίησης, μαθητές/τριες Νηπιαγωγείων και Α-Β Τάξεων Δημοτικών Σχολείων γνώρισαν τη μαγεία του λόγου όπως αποτυπώνεται γραπτά και εκφράζεται προφορικά, μουσικά, ραδιοφωνικά… Γνώρισαν διαδικτυακά τον καλλιτέχνη Τάσο Ιωαννίδη, που έχει αφιερωθεί στη δημιουργία μουσικής για παιδιά. Οι μαθητές/τριες όλων των σχολείων συνεργάστηκαν, επικοινώνησαν και μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης webex πήραν συνέντευξη από τον καλλιτέχνη και δημιούργησαν ένα ιδιαίτερο ραδιοφωνικό αφιέρωμα για την Ημέρα Ποίησης. Επίσης δημιούργησαν μια συνεργατική ραδιοφωνική εκπομπή η οποία μεταδόθηκε από το μαθητικό ραδιόφωνο.