Μένουμε σπίτι… μαζί!!!

Τη σχολική χρονιά 2019-2020 τα τμήματα Β1 και Β2 συμμετείχαν στο συγκριμένο πρόγραμμα etwinning.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα…

Η πανδημία του COVID-19 δημιούργησε στην εκπαιδευτική κοινότητα (σε παγκόσμιο και εθνικό επίπεδο) μια νέα πραγματικότητα γεμάτη ανησυχίες αλλά και προκλήσεις. Νέες επιμορφωτικές, εκπαιδευτικές και μαθησιακές ανάγκες αναπτύσσονται. Νέα δεδομένα επαναπροσδιορίζουν την έννοια της μαθησιακής διαδικασίας και τους άμεσα εμπλεκομένους σε αυτήν, μαθητές/τριες κι εκπαιδευτικούς. Στην παρούσα συγκυρία θεωρείται απόλυτη προτεραιότητα η συνέχιση της επαφής των μαθητών/τριών με τη μαθησιακή διαδικασία, για το χρονικό διάστημα που οι σχολικές μονάδες δεν θα λειτουργούν.

Έτσι, 30 εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγοί & Δάσκαλοι), που ήδη συνεργαζόμασταν σε άλλα eTwinning έργα, αποφασίσαμε να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε το έργο με τίτλο «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.. ΜΑΖΙ». Σκοπός του έργου ήταν κυρίως η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών εκτός σχολικής τάξης, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία. Μέσα από το έργο αυτό θελήσαμε εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες όλης της χώρας να επικοινωνούν και να εκφράζονται, σε μια προσπάθεια να ξεπεράσουν/με ΜΑΖΙ την κρίση που βιώνουν/με.

Το Μουσείο μας!

Μία από τις δράσεις που ανέθεσε ο Άκης Σπιτάκης ήταν η δημιουργία ενός μουσείου. Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε τα αντικείμενα που εκθέσαν τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας.

Ραδιοφωνικές εκπομπές

Κατά την περίοδο του εγκλεισμού μας στο σπίτι δημιουργήσαμε δύο διαδικτυακές ραδιοφωνικές εκπομπές με άλλα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και τη Γιορτή της Μητέρας. Οι εκπομπές “παίξαν” στο διαδικτυακό μαθητικό ραδιόφωνο European School Radio. Για να τις ακούσετε πατήστε είτε στους συνδέσμους που ακολουθούν ή στα βίντεο.

Παγκόσμια Ημέρά Παιδικού Βιβλίου : http://europeanschoolradio.eu/el/archives/production/4094

Γιορτή της Μητέρας : http://europeanschoolradio.eu/el/archives/podcasts/5643

Ταξιδιωτικός Οδηγός

Τα παιδιά δημιουργούν τον ταξιδιωτικό οδηγό της πόλης μας για τον Άκη Σπιτάκη! Πατήστε την εικόνα για να ξεναγηθείτε στην όμορφη Βέροια!

Συνοπτική παρουσίαση του έργου