The BeeTwinners

Κατά τη σχολική χρονιά 2020 – 2021 το Β3 και το Ολοήμερο τμήμα του σχολείο μας συμμετέχουν στο etwinning πρόγραμμα “The BeeTwinners”.

Λίγα λόγια για το έργο…

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα STEAM όπου οι μαθητές θα μάθουν για τις μέλισσες και τη γονιμοποίηση μέσω των δραστηριοτήτων STEM και STEAM. Τα τελευταία χρόνια, επιστημονικές μελέτες έχουν δείξει ότι τόσο οι πληθυσμοί μελισσών όσο και οι εγγενείς πληθυσμοί μελισσών αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι πώς αυτό επηρεάζει τη γονιμοποίηση των κήπων, των καλλιεργειών και των άγριων γαιών μας. Οι μαθητές μας θα επικοινωνήσουν με κωδικούς και αινίγματα και θα προγραμματίσουν τα Beebots τους σε ρομποτικά μονοπάτια και χορούς που σχετίζονται με τη ζωή των μελισσών. Θα γίνουν επιστήμονες, θα συλλέξουν πληροφορίες για τους αστικούς, προαστιακούς και αγροτικούς πληθυσμούς μελισσών και θα μάθουν για το τι συμβαίνει με τους επικονιαστές στην αυλή μας. Θα ασχοληθούν με τις δραστηριότητες STEM δημιουργώντας κυψέλες μελισσών, φτιάχνοντας μέλισσες που πετούν με χειροτεχνικά υλικά, μαγειρεύουν προϊόντα μελιού και «βλέπουν» τι βλέπουν οι μέλισσες. Θα ενεργήσουν ως εθελοντές, θα φροντίσουν φυτά που βελτιώνουν την επικονίαση και θα βοηθήσουν στο έργο Citizens Science παρατηρώντας επικονιαστές.