eTreeHuggers:”1, 2, TREE, HUG the TREES with me”

Τη σχολική χρονιά 2019-2020 τα τμήματα Β1 και Β2 συμμετείχαν στο eTwinning Πρόγραμμα: eTreeHuggers:”1, 2, TREE, HUG the TREES with me”.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα…

Άδωνης είναι το όνομα του παλαιότερου ευρωπαϊκού δέντρου, που βρίσκεται στην Ελλάδα και θα είναι η μασκότ του έργου μας. Μαζί του θα βρούμε ενδιαφέρουσες ιστορίες πίσω από παλιά δέντρα. Ο σκοπός του έργου είναι να επισημάνει ενδιαφέροντα παλιά δέντρα ως σημαντικά φυσικά και πολιτιστικά αγαθά που πρέπει να σεβόμαστε και να προστατεύουμε. Θα επικεντρωθούμε στην ιστορία και τη σύνδεσή τους με τους ανθρώπους. Ψάχνουμε για δέντρα που έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της ευρύτερης κοινότητας.
Οι πρώτοι TREEHUGGERS ήταν 294 άνδρες και 69 γυναίκες που πέθαναν προσπαθώντας να προστατεύσουν τα δέντρα στο χωριό τους από το να μετατραπούν σε πρώτη ύλη για την κατασκευή ενός παλατιού. Κυριολεκτικά προσκολλήθηκαν στα δέντρα, ενώ σφαγιάστηκαν από τους δασολόγους. Αλλά η δράση τους οδήγησε σε βασιλικό διάταγμα που απαγόρευε την κοπή δέντρων σε οποιοδήποτε χωριό Bishnoi. Και τώρα αυτά τα χωριά είναι εικονικές δασικές οάσεις.
Οι μαθητές μας θα είναι οι eTreeHuggers που θα αγκαλιάσουν τα δέντρα των περιοχών τους για να τα προστατεύσουν.

Τα δέντρα του σχολείου και της γειτονιάς μας!

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου σας παρουσιάζουν τα δέντρα της αυλής του σχολείου μας και της γειτονιάς μας. Μπορείτε να πατήσετε στην εικόνα για να δείτε το σχετικό βίντεο.

Πατήστε την εικόνα για να δείτε “Τα δέντρα του σχολείου μας και της γειτονιάς μας”

Τα ιστορικά δέντρα της πόλης μας!

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας, έψαξαν, ανακάλυψαν και σας παρουσιάζουν τα ιστορικά δέντρα της Βέροιας και σας διηγούνται την ιστορία του πλάτανου της Παλιάς Μητρόπολης.

Our Tree Huggers

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας και των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων γίναν μικροί TreeHuggers και αγκάλιασαν τα δέντρα της περιοχής τους. Πατήστε στην εικόνα για να δείτε σχετικές φωτογραφίες.

Ραδιοφωνικό μήνυμα!

Το νηπιαγωγείο μας με άλλα 15 σχολεία συμμετείχαν στον διαγωνισμό του European School Radio “Κάν’ το να ακουστεί 2020” με ένα συνεργατικό μήνυμα με τίτλο “Αν κάθε μέρα…” που προέκυψε μέσα από το eTwinning έργο “eTreeHuggers: 1,2, Tree, Hug the Trees with me”. Κάθε σχολείο επέλεξε ένα δέντρο και συμπλήρωσε τη φράση “Αν κάθε μέρα…”. Όλες οι ηχογραφημένες προτάσεις ανέβηκαν στην πλατφόρμα του έργου όπου και ψηφίσαμε τις δημοφιλέστερες. Έτσι προέκυψε και η συγκεκριμένη συμμετοχή.

Η φωνή των δέντρων

Ποιο μήνυμα άραγε θα ήθελαν να μας μεταφέρουν τα δέντρα; Τα παιδιά φαντάστηκαν, φιλοτέχνησαν πλακάτ και τα κρέμασαν στα δέντρα της αυλής του σχολείου μας.

Σε συνεργασία με τα σχολεία του προγράμματος δημιουργήσαμε σχετικά βιβλία. Μπορείτε να τα ξεφυλλίσετε πατώντας πάνω στις παρακάτω εικόνες.

Πάτησε πάνω στην εικόνα για να ξεφυλλίσεις το συνεργατικό βιβλίο

Δράσεις του προγράμματος

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε αναλυτικά τις δράσεις του προγράμματος.